While most people are used to snacks rich in carbs and unhealthy fats, which lead to obesity and other health problems, there is a healthy meaty snack known as biltong. If you have never tasted biltong, which has its origin in South African countries like Zimbabwe, then you have missed out on a great delicacy.
Buy biltong from the leading supplier and enjoy the tasty, nutrient-rich, and satisfying delicacy, which is one of its kind. Of course, you can also check out the recipe and prepare yours at home, but you have to be patient and follow the procedure to get the best product.
However, biltong is a costly product, whether you buy it ready-made from the food outlets or decide to make yours at home. Below are some reasons why biltong is more expensive than the common meat.
Biltong Is Made from Prime Cuts
You need to appreciate that biltong is prepared from the best meat, not just any poor-quality cuts. Some of the best types of this meaty snack are made from prime cuts like tenderloin, sirloin, and other pricey beef cuts. Alternatively, the product can be made from freshly caught wild meat. Because each batch of the end-product needs to be succulent and flavorful, the producers must use some of the best cuts which do not come cheap. This makes the snack costly.
Meaty Is Marinated and Dried
Once the producer of the tasty biltong has gotten the premium cuts, the next stage is to marinate them. The meat chunks are rubbed in some of the most delicious spices and air-dried. The process of air-drying the meat is done cautiously in low humidity conditions to produce the great snack that so many people love and enjoy eating.
Due to the drying process, so much water from the mat is lost, so the manufacturer has to use much meat to get a reasonable amount of biltong. It is estimated that for every 1kg of biltong, the manufacturer uses 2.5 kilograms of high-quality beef. So, due to using a lot of meat, spices, drying equipment, and labor, the product’s cost goes up.
Packaging and Shipping Add to the Cost
Before biltong gets to you, it has to be packaged in air-tight packs, and the entire process is done in special conditions that are sterile to have a safe meaty treat. In addition, shipping the product cost a reasonable amount.
As you can see, the price of biltong is high due to the use of prime cuts, loss of water, spicing and air-drying processes, and the packaging plus shipping. But it is worth paying the premium cost for a satisfying, nutritious, and tasty snack.